www.amostravel.rs - Kompletna ponuda apartmana i hotela za letovanje 2017.

Magareca-ostrva-Drenia-Amuljani-Atos-C

Magareća ostrva (Drenia, Gaiduronisia)

Peščana plaža Grčka na dlanu preporučuje Za porodice sa decom Velika gužva Suncobrani i ležaljke Taverna ili kafić na plaži Plaža dostupna brodom

GPS: 40.3088872N 23.9582419E

Kliknite za celokupnu ponudu smeštaja na Atosu

Plaža na jednom od manjih ostrvaca

Plaža na jednom od manjih ostrvaca

Gaidouronisia (Γαιδουρονήσια), poznata i kao Drenia odnosno “Magareća ostrva” predstavlja kompleks koji čini 6 manjih ostrvaca koja se nalaze odmah ispod jugoistočnog rta ostrva Amuljani od koga su razdvojena kanalom širokim nekih 200 metara. Ovaj maleni arhipelag štiti Amuljani od južnih vetrova.

Najveće ostrvo je Elja odnosno Artemis dok su ostala manja Gaiduronisi (Fiti), Sparmeno (Pena odnosno Pontiki), Frini, Partenos (Palamari) i ostrvce Noć.

Na ostrva je moguće doći jedino brodom u sklopu nekog od izleta iz Uranopolisa (polaze od kule u samom centru mesta) ili sa ostrva Amuljani, ali i u sopstvenoj režiji, motornim čamcem koji možete rentirati ili na Amuljaniju ili na plaži nekog od hotela u okolini Uranopolisa.

Arhipelag Drenia je poznat po tome što stanovnici ostrva Amuljani dolazi ovde u velikom broju kako bi proslavili Καθαρά Δευτέρα (Čisti ponedeljak) odnosno početak velikog posta, 7 nedelja pre Vaskrsa.

Magareća ostrva

Magareća ostrva

Plaže ostrva Drenia su većim delom peščane sa prelepim, kristalno čistim morem i postepenim prelaskom u dubinu. Sve osim jedne, one na najvećem ostrvu su mirne, bez gužve i bez sadržaja, tako da sav potreban “plažni mobilijar” morate poneti sa sobom. Osim peščanih plaža, na Magarećim ostrvima ćete pronaći kamenite uvala koje su raj za ronioce zbog bogatog podvodnog sveta.

Prvo ostrvo na koje se nailazi kada krenete od Amuljanija, ispod njegovog samog “repa” je Gaiduronisi odnosno Fiti. Skoro celo je stenovito, ima neke dve manje peščane uvalice i lepu vegetaciju. Ostrvo nije naseljeno, niti ima sadržaja i turističkih objekata. Zahvaljujući tome, gužve ovde nema nikada tako da možete uživati u miru i tišini. Uglavnom dolaze ronioci da uživaju u bogatom podvodnom svetu.

Sledeće ostrvo, istočno od prethodnog je najveće i sa najvećom nadmorskom visinom u celom arhipelagu. Zove se Elja odnosno Artemis, mada se u pojedinim vodičima može naći i pod nazivom Tigani. Tačnije, nekada se zvalo Artemis, ali je kasnije prozvano Elja što na grčkom znači maslina. Razlog potpuno logičan – mnoštvo stabala masline i to u levom i desnom delu dok je središnji deo prilično ravak i pogodan za laganu šetnju. Dugačko je oko 600 i u proseku široko između 250 i 300 metara. Ima obim oko kilometar i po i zaista vredi izdvojiti nekih pola sata koliko traje šetnja po ovom malenom ostrvu. Ako dođete do vrhova južnih litica uživaćete u panoramskom pogledu na more i impresivnu Svetu goru Atosku.

Jedna od prelepih plaža na ostrvima Drenia

Jedna od prelepih plaža na ostrvima Drenia

Osim što je najveće ostrvo u celoj grupaciji, ujedno je i jedino na kome postoje turistički sadržaji i to na severnoj obali koja je ravna i gde jedino i možete da pristanete čamcem. Tu postoji drveni mol i jedna odlična, oko 300 metara dugačka, peščana plaža sa popularnim beach barom ispred koga su raspoređene ležaljke i suncobrani. Ova plaža zajedno sa ostrvcima Palamari, Sparmeno i jednim manjim koje je poznato kao “Noć” stvara nešto kao veliki, prirodni bazen sa plitkom, tirkiznom vodom i peščanim dnom koji predstavlja divan prizor i odlično mesto za ljude sa mlađim naraštajima.

Osim ove glavne, na ostrvu postoji još nekoliko peščanih uvalica takođe pogodnih za porodice sa malom decom jer je more kristalno čisto i sa postepenim prelaskom u dubinu.

Treće ostrvo na koje nailazimo, nešto manje od ostrva Artemis je Sparmeno (u pojedinim vodičima ga nazivaju Pena odnosno Pontiki mada ni sami lokalci ne znaju šta je ispravno). Dosta je slično ostrvu Artemis, mada nema beach bar. Karakterišu ga dva veoma niska brdašca između kojih leže dve peščane plaže, jedna okrenuta ka Svetoj Gori i druga koja gleda na zapad, ka ostrvu Artemis. Ova potonja je jedna od najlepših u celom ovom malenom arhipelagu. Dobro je mesto za usidriti se, ali i za uživanje u zalasku sunca. Naravno, ljubitelji prave prirode ostaju ovde tokom noći što je zaista poseban doživljaj. Ostatak ostrva je uglavnom kamenit i pogodan za ljubitelje snorklinga.

Tri najmanja ostrva ovog arhipelaga su uglavnom kamenita, ali imaju po jednu malenu peščanu uvalicu. Na njima nema bukvalno nikakvih sadržaja.

* Zahvaljujemo se zaposlenima u turističkoj agenciji Amos Travel iz Beograda na pruženoj pomoći prilikom pisanja ovog teksta.

O Grčkoj

Pročitajte

Arhitektura Grčke

Arhitektura-partenon-cover

Arhitektura antičke Grčke je imala uticaj na mnoge svetske arhitektonske stilove i pokrete tokom vekova, na primer na renesansni i neoklasični. Mnoga svetski poznata remek dela su bila inspirisana grčkom arhitekturom, naročito antičkom odnosno dorskim, jonskim i korintskim stilom...

Morska kornjača Caretta Caretta

zakintos-caretta-caretta-zanimljivosti-1

Morska kornjača Caretta Caretta je pod zaštitom zbog rizika nestajanja, a može se naći na Zakintosu i Kefaloniji...

Halkidiki

halkidiki-geografija-i-klima-12

Halkidiki je poznato poluostrvo u severnoj Grčkoj, u centralnom delu najveće regije Grčke – Egejske Makedonije. Na severu se graniči sa prefekturom Solun...

011/34-46-880
011/77-000-50
011/77-000-60
060/30-33-623
060/30-33-624
060/30-33-625
Njegoševa 69, Beograd
(Kod Kalenić pijace)