Geografija
Grčka se nalazi u jugoistočnoj Evropi, na Balkanskom poluostrvu. Zauzima teritoriju od približno 131.990 km². Izlazi na Egejsko, Jonsko i Sredozemno more.
Kopnene granice su joj duge ukupno 1.288 kilometara. Graniči se sa Albanijom u dužini od 282 km, Bugarskom 494 km, Turskom 206 km i Republikom Makedonijom 246 km.
Obala je dugačka 13.676 kilometara i veoma je razuđena, sa mnoštvom ostrva, poluostrva i zaliva. Po razuđenosti je druga u Evropi. Najveći deo države je pod planinama, a najviši vrh je Mitikas na planini Olimp sa 2.918 metara nadmorske visine. Duž zapadnih obala pružaju se Pindske planine na koje se nastavljaju planine na Peloponezu i Kritu. U severoistočnom delu su Rodopske planine. Nizija je malo i nastale su taloženjem rečnih nanosa (Tesalija u dolini reke Pinios, Solunska nizija u dolini reke Vardar i Trakija u dolini reke Marice. Tlo je u pojedinim delovima zemlje nestabilno zbog čega su česti zemljotresi.
Klima
Grčka prvenstveno ima mediteransku klimu, sa blagim, vlažnim zimama i toplim, suvim letima. Ova klima se javlja na svim primorskim lokacijama, uključujući Atinu, Kiklade, Dodekaneze, Krit, Peloponez i delove Stere Elade (Centralna Kontinentalna Grčka). Planine Pindus snažno utiču na klimu zemlje, zbog veće izloženosti jugozapadnom sistemu dovođenja vlage. U planinskim oblastima severozapadne Grčke (delovi Epira, Centralna Grčka, Tesalija, Zapadna Makedonija), kao i u planinskim centralnim delovima Peloponeza – uključujući delove prefektura Ahaja, Arkadija i Lakonija – karakteristična je alpska klima sa obilnim snežnim padavinama. U unutrašnjosti severne Grčke, u Centralnoj i Istočnoj Makedoniji kao i Trakiji, karakteristična je umerena klima sa hladnim, vlažnim zimama i toplim, suvim letima. Snežne padavine se javljaju svake godine u planinama i severnim delovima, a kratke snežne padavine se retko javljaju u nižim južnim oblastima kao što je Atina.
Uskoro opširnije…